Pápež František v Malackách – fikcia, či realita?

Autor: Róbert Peťko | 29.9.2013 o 19:48 | Karma článku: 5,73 | Prečítané:  976x

Myslíte, že by sme mohli stretnúť v Malackách pápeža Františka? Naskytá sa ale aj ďalšia otázka: čo by v malom záhoráckom mestečku robil? Niekomu sa môžu zdať tieto otázky nepochopiteľné, ale v skutočnosti sa za nimi sa skrýva veľmi zaujímavá prestíž nášho mesta! Malacky sa môžu hrdiť svetovou raritou, ktorú nám môžu ticho „závidieť“ státisíce a možno aj milióny ľudí na celom svete. Kópie toho, o čom píšem, sú vo svete iba dve! Jeden originál sa pritom nachádza v Ríme. Už určite viete, o čom je reč.

Áno, Malacky sú miestom, kde sa nachádza verná kópia svätých schodov, po ktorých kráčal Kristus do Pilátovej siene. Druhá kópia je v Jeruzaleme. Naše mesto vďačí za tieto schody grófovi Pálffymu, ktorý ich dal vybudovať spolu s františkánskym kláštorom v 17. storočí.

Ale vráťme sa k návšteve Svätého Otca do Malaciek. Svetom hýbu články o netradičných skutkoch pápeža Františka. Jeho bezprostrednosť , spontánnosť  a blízkosť s takpovediac jednoduchými ľuďmi mu začína byť charakteristická.

Izrealský prezident Šimon Peres, ako aj Bartolomej I. (pravoslávny patriarcha) ho pozvali do Jeruzalemu, pričom sväté schody budú určite súčasťou prehliadky. Prečo by sme ho nepozvali aj my? Momentálne sú síce „naše“ sväté schody v rekonštrukcii, ale o to je väčší dôvod bude po ich oprave pozvať Svätého otca k nám. A prečo by nemohlo ísť takéto pozvanie práve od... J Necháte sa prekvapiť? Ja áno, lebo život je plný nečakaných zmien a paradoxov, tak prečo by taký paradox nemohol zmeniť aj mnohé v našom meste?

Bolo by však smutné, keby sme túto jedinečnú pútnickú pamiatku nenavštívili skôr, než nás predbehnú tí, ktorí pochádzajú z iných končín Slovenska a ostatnej časti sveta. Moje pozvanie teda smeruje najmä k vám, Malačania, príďte sa zastaviť na mieste, ktoré zmenilo dejiny sveta... Príďte na miesto nášho malého Jeruzalemu a Ríma.

Verím, že po tejto návšteve nájdu mnohí z nás niečo, čo prispeje k pozitívnej zmene nášho života. Pre niekoho možno duchovné povzbudenie, pre iného veľkú hrdosť, že práve Malacky sú miestom, ktoré stráži schody k zmene dejín. Možno aj k zmene Malaciek. J

P.S: Keď navštívite túto pamiatku, dajte vedieť J

Váš Robo, hrdý Malačan.

 

http://www.malacky.fara.sk/data.php?lid=5&id=2

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?