Pápež František v Malackách – fikcia, či realita?

Autor: Róbert Peťko | 29.9.2013 o 19:48 | Karma článku: 5,73 | Prečítané:  963x

Myslíte, že by sme mohli stretnúť v Malackách pápeža Františka? Naskytá sa ale aj ďalšia otázka: čo by v malom záhoráckom mestečku robil? Niekomu sa môžu zdať tieto otázky nepochopiteľné, ale v skutočnosti sa za nimi sa skrýva veľmi zaujímavá prestíž nášho mesta! Malacky sa môžu hrdiť svetovou raritou, ktorú nám môžu ticho „závidieť“ státisíce a možno aj milióny ľudí na celom svete. Kópie toho, o čom píšem, sú vo svete iba dve! Jeden originál sa pritom nachádza v Ríme. Už určite viete, o čom je reč.

Áno, Malacky sú miestom, kde sa nachádza verná kópia svätých schodov, po ktorých kráčal Kristus do Pilátovej siene. Druhá kópia je v Jeruzaleme. Naše mesto vďačí za tieto schody grófovi Pálffymu, ktorý ich dal vybudovať spolu s františkánskym kláštorom v 17. storočí.

Ale vráťme sa k návšteve Svätého Otca do Malaciek. Svetom hýbu články o netradičných skutkoch pápeža Františka. Jeho bezprostrednosť , spontánnosť  a blízkosť s takpovediac jednoduchými ľuďmi mu začína byť charakteristická.

Izrealský prezident Šimon Peres, ako aj Bartolomej I. (pravoslávny patriarcha) ho pozvali do Jeruzalemu, pričom sväté schody budú určite súčasťou prehliadky. Prečo by sme ho nepozvali aj my? Momentálne sú síce „naše“ sväté schody v rekonštrukcii, ale o to je väčší dôvod bude po ich oprave pozvať Svätého otca k nám. A prečo by nemohlo ísť takéto pozvanie práve od... J Necháte sa prekvapiť? Ja áno, lebo život je plný nečakaných zmien a paradoxov, tak prečo by taký paradox nemohol zmeniť aj mnohé v našom meste?

Bolo by však smutné, keby sme túto jedinečnú pútnickú pamiatku nenavštívili skôr, než nás predbehnú tí, ktorí pochádzajú z iných končín Slovenska a ostatnej časti sveta. Moje pozvanie teda smeruje najmä k vám, Malačania, príďte sa zastaviť na mieste, ktoré zmenilo dejiny sveta... Príďte na miesto nášho malého Jeruzalemu a Ríma.

Verím, že po tejto návšteve nájdu mnohí z nás niečo, čo prispeje k pozitívnej zmene nášho života. Pre niekoho možno duchovné povzbudenie, pre iného veľkú hrdosť, že práve Malacky sú miestom, ktoré stráži schody k zmene dejín. Možno aj k zmene Malaciek. J

P.S: Keď navštívite túto pamiatku, dajte vedieť J

Váš Robo, hrdý Malačan.

 

http://www.malacky.fara.sk/data.php?lid=5&id=2

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?