King of Helluland - kráľ z Malaciek

Autor: Róbert Peťko | 29.10.2013 o 22:17 | (upravené 29.10.2013 o 22:39) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  945x

Byť majiteľom novofundlandského psa z Malackej chovateľskej stanice King of Helluland je pre mnohých snom a kto ho vlastní, je na to právom hrdý. Možno pre tých, ktorým kynológia zatiaľ nič – moc nehovorí, pokyvujú neurčito hlavou, ale po prečítaní nasledujúcich riadkov sa situácia môže zmeniť.

 

Začnem poukázaním na najprestížnejšiu výstavu psov na svete, ktorá sa koná vo Veľkej Británii pod názvom Crufts. Je to najstaršie podujatie tohto druhu, ktoré sa traduje od roku 1891, kedy sa ho zúčastnilo až 2437 psov z 36 plemien. Od tej doby počet psov, ako aj plemien, neustále rastie. V roku 2012 sa jej zúčastnilo viac než 21 tisíc psov! Je to priam neuveriteľný počet. Zaujímavý je tiež fakt, že na túto výstavu sa nedá prihlásiť, ale psi z jednotlivých krajín sa môžu iba kvalifikovať svojimi výbornými výsledkami na ostatných výstavách. Výstava Crufts trvá 4 dni a od roku 1950 ju vysiela televízna stanica BBC. V súčasnej dobe ju môžete sledovať aj on-line.

Ale prečo spomínam túto výstavu? Ako ste si mohli všimnúť, cieľom mojich blogov je chváliť to dobré, čo v meste Malacky máme a na čo môžeme byť my Malačania hrdí. V roku 2012 chovateľská stanica z Malaciek King of Helluland so svojim psíkom King of Helluland Feel the Win (svojim menom určeným k víťazstvám), ktorému familiárne hovoria Brutus, dosiahla druhé miesto zo všetkých cca 21 tisíc psov, ktorí sa zúčastnili uvedenej prestížnej výstavy. Úspech tohto formátu slovenská kynológia ešte nikdy predtým nedosiahla.

Po výhre bolo možné čítať na sociálnych sieťach slová ako: hrdosť, slovenský pes dosiahol historický úspech a pod. Ale v tejto súvislosti musím podotknúť, že aj malacký pes. Takže si Malacky môžu pripísať ďalší významný bod v prestíži medzi ostatnými mestami na Slovensku.

Tento úspech je výsledkom dlhoročného chovateľského úsilia manželov Soni a Vlada Kročkovcov. S chovom novofundlandských psov začali v roku 1990, pričom chovateľská stanica z Malaciek King of Helluland bola založená v r. 1992. Odvtedy dosiahli v kynológii skoro všetko, čo sa dosiahnuť dá. Z ich chovu pochádza množstvo európskych, ako i svetových víťazov. Je málo európskych krajín, kde nezískali tituly klubových víťazov. V kolíske „fundlákov“ (ako ich familiárne nazývajú), bol v USA pes z ich chovu 3-krát po sebe víťazom celonárodnej klubovej výstavy. Veľké úspechy dosiahli však aj v iných krajinách, napr. v Kanade, Rusku, Taliansku, v Dánsku .... Jednoducho povedané – psíkovia z tejto chovateľskej stanice do súčasnej doby získali 60 BIS z celého sveta (Best In Show – najlepší pes výstavy). Poháre a kokardy, ktoré získali je už ťažké spočítať.

V súčasnosti majú na svojom dvore 20 dospelých psov a 26 šteniatok (určite budúcich víťazov).

Na záver chcem popriať manželom Kročkovcom veľa ďalších úspechov a nech naďalej šíria dobré meno svojej chovateľskej stanice, ako aj nášmu mestu po celom svete. A k tomu pripájam aj jedno osobné ďakujem J

 

Váš Robo, hrdý Malačan

 

www.kingofhelluland.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?