Duchovia a tajné chodby v Malackom kaštieli

Autor: Róbert Peťko | 14.11.2013 o 16:01 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  832x

O Malackom kaštieli (Pálffyovskom zámku) umiestnenom v krásnom prostredí zámockého parku sa hovorí veľa legiend. Čím by však mohol zaujať čitateľa tohto blogu a prinútiť ho isť sa pozrieť na túto kultúrno-historickú pamiatku? Mohla by to byť legenda o zamurovanej mníške v kaštieli, ktorú jej predstavení zaživa zamurovali v priestoroch kaštieľa za smilstvo. Teraz vraj blúdi po kaštieli a jeho okolí a kto ju zbadá do roka zomrie.  

Druhou možnosťou je sieť tajných chodieb, ktoré majú z Malackého kaštieľa smerovať ktovie kam. Potvrdiť pravosť tejto legendy sa už snažilo viacero nadšencov. Posledné väčšie prieskumné práce sa konali v roku 2007, ale bez konkrétneho výsledku, aj keď náznaky dobrodružstva sa črtajú v podobe neznámych trhlín. Možno čas a hlavne modernejšie technológie túto legendu objasnia.

Ale radšej siahnem po hmatateľnejších dôkazoch, pre ktoré by si nikto nemal nechať ujsť prehliadku Malackého kaštieľa. Tento náš kultúrno-historický skvost bol postavený v prvej polovici 17-teho storočia na podnet grófa Pavla IV Pálffyho. Ide o pôvodne barokové šľachtické sídlo, ktoré svojimi postupnými úpravami (až do 19-teho stor.) nestratilo na svojej zaujímavosti. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia a rozsiahle podzemné priestory, ktoré boli v minulosti využívané ako konská jazdiareň. Na dvore sú umiestnené slnečné hodiny a (škoda, že len kópia) sochy bronzového jeleňa - erbové zviera rodu Pálffyovcov. O tom, čo sa stalo s originálom sa dá len polemizovať... V okolí kaštieľa sa taktiež nachádzajú skvosty ako fontána, imitácia lurdskej jaskyne z roku 1934 (kam sa vraj chodieva modliť zamurovaná mníška) a hlavne nemôžem opomenúť krásny zámocký park.

V súčasnej dobe si tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti môžete pozrieť počas prehliadky kaštieľa. Okrem toho je možnosť navštíviť aj umelecké výstavy, ktoré poskytujú tejto Malackej hrdosti ďalšie pozitíva.

A čo na záver? Príďte sa presvedčiť osobne, určite budete spokojní a možno aj príjemne prekvapení. Nedá mi však nepridať ešte jednu radu: rýle a motyky na výkopové, či prieskumné práce si radšej nechajte doma. Určite by sa vaše bádateľské pokusy nestretli s pozitívnym ohlasom J

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

http://www.malacky.sk/index.php?page=navstevnik&menuid=300

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?