Duchovia a tajné chodby v Malackom kaštieli

Autor: Róbert Peťko | 14.11.2013 o 16:01 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  816x

O Malackom kaštieli (Pálffyovskom zámku) umiestnenom v krásnom prostredí zámockého parku sa hovorí veľa legiend. Čím by však mohol zaujať čitateľa tohto blogu a prinútiť ho isť sa pozrieť na túto kultúrno-historickú pamiatku? Mohla by to byť legenda o zamurovanej mníške v kaštieli, ktorú jej predstavení zaživa zamurovali v priestoroch kaštieľa za smilstvo. Teraz vraj blúdi po kaštieli a jeho okolí a kto ju zbadá do roka zomrie.  

Druhou možnosťou je sieť tajných chodieb, ktoré majú z Malackého kaštieľa smerovať ktovie kam. Potvrdiť pravosť tejto legendy sa už snažilo viacero nadšencov. Posledné väčšie prieskumné práce sa konali v roku 2007, ale bez konkrétneho výsledku, aj keď náznaky dobrodružstva sa črtajú v podobe neznámych trhlín. Možno čas a hlavne modernejšie technológie túto legendu objasnia.

Ale radšej siahnem po hmatateľnejších dôkazoch, pre ktoré by si nikto nemal nechať ujsť prehliadku Malackého kaštieľa. Tento náš kultúrno-historický skvost bol postavený v prvej polovici 17-teho storočia na podnet grófa Pavla IV Pálffyho. Ide o pôvodne barokové šľachtické sídlo, ktoré svojimi postupnými úpravami (až do 19-teho stor.) nestratilo na svojej zaujímavosti. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia a rozsiahle podzemné priestory, ktoré boli v minulosti využívané ako konská jazdiareň. Na dvore sú umiestnené slnečné hodiny a (škoda, že len kópia) sochy bronzového jeleňa - erbové zviera rodu Pálffyovcov. O tom, čo sa stalo s originálom sa dá len polemizovať... V okolí kaštieľa sa taktiež nachádzajú skvosty ako fontána, imitácia lurdskej jaskyne z roku 1934 (kam sa vraj chodieva modliť zamurovaná mníška) a hlavne nemôžem opomenúť krásny zámocký park.

V súčasnej dobe si tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti môžete pozrieť počas prehliadky kaštieľa. Okrem toho je možnosť navštíviť aj umelecké výstavy, ktoré poskytujú tejto Malackej hrdosti ďalšie pozitíva.

A čo na záver? Príďte sa presvedčiť osobne, určite budete spokojní a možno aj príjemne prekvapení. Nedá mi však nepridať ešte jednu radu: rýle a motyky na výkopové, či prieskumné práce si radšej nechajte doma. Určite by sa vaše bádateľské pokusy nestretli s pozitívnym ohlasom J

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

http://www.malacky.sk/index.php?page=navstevnik&menuid=300

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?