Slávni Alexandrovci z Ruska spievajú aj o Malackách

Autor: Róbert Peťko | 16.12.2013 o 16:06 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  859x

Legendárny ruský zbor Alexandrovci s dlhoročnou tradíciou má vo svojom repertoári i známu pesničku, v ktorej sa spieva o Malackách http://www.youtube.com/watch?v=IJLThDcSS6k. Určite nebude nikomu cudzia pesnička „Išiel Macek do Malaciek“, každému sa ihneď vybaví táto melódia v hlave.  

Myslím, že je to veľká česť pre Malacky, ako i pre samotných Malačanov, že táto pesnička je v  repertoári Alexandrovcov a spievajú ju po koncertoch v Čechách i na Slovensku. O to viac by sme mali byť hrdí, pretože táto svetoznáma skupina umelcov z Ruska má svoje miesto v svetovej histórii. Veď už i Churchill v roku 1945 po 2. svetovej vojne povedal Stalinovi, že Alexandrovci sú tajnou hudobnou zbraňou Ruska.

Našu – povedal by som Malackú hymnu - však vo svojom repertoári majú aj iní umelci a radi ju prezentujú na rôznych podujatiach. Sú medzi nimi napr. Hana Hegerová, či Karel Gott. Naspieval ju aj Senzus, Morhotronic, či naša Malacká skupina AC+, a mnohí iní. Mňa osobne však pobavila verzia Chipmánkovská J . Macek je naspievaný v štýle ľudoviek, cimbáloviek, rokovom štýle či techno štýle. Hráva sa na recepciách, spoločenských udalostiach, ako aj športových akciách a jej slová eeeejjjjjjjj Macejko Macejko rozospieva a roztancuje veľké skupiny ľudí z rôznych kútov Slovenska či zahraničia. Jedna verzia, ktorá je prezentovaná hrou na gitare „Išeu Macek do Mauacek – a Slovak traditional song“ http://www.youtube.com/watch?v=MdKFRFsGfMA mala veľmi pekné reakcie písané v nemčine či angličtine.

Kto bol však ten Macek?  A kde býval, prečo išeu do Mauacek šošovičku muácit? To sa určite hodnoverne nedozvieme. Ale to, že pri prvých tónoch skladby každého táto pieseň chytí za srdce a ľahko sa ju naučí, je jasná skutočnosť. Aj preto je potrebné skladateľovi prejaviť veľkú vďaku za prezentáciu Malaciek a jeho obyvateľov.

V dnešnej dobe nie je problém si na internete nájsť rôzne verzie tejto našej malackej pesničky, ktoré uvádzam ja v tomto článku, ale určite i mnoho iných veselých verzii. Určite Vám vyčarí úsmev na tvári J

 

Váš Robo hrdý Malačan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?