Slávni Alexandrovci z Ruska spievajú aj o Malackách

Autor: Róbert Peťko | 16.12.2013 o 16:06 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  874x

Legendárny ruský zbor Alexandrovci s dlhoročnou tradíciou má vo svojom repertoári i známu pesničku, v ktorej sa spieva o Malackách http://www.youtube.com/watch?v=IJLThDcSS6k. Určite nebude nikomu cudzia pesnička „Išiel Macek do Malaciek“, každému sa ihneď vybaví táto melódia v hlave.  

Myslím, že je to veľká česť pre Malacky, ako i pre samotných Malačanov, že táto pesnička je v  repertoári Alexandrovcov a spievajú ju po koncertoch v Čechách i na Slovensku. O to viac by sme mali byť hrdí, pretože táto svetoznáma skupina umelcov z Ruska má svoje miesto v svetovej histórii. Veď už i Churchill v roku 1945 po 2. svetovej vojne povedal Stalinovi, že Alexandrovci sú tajnou hudobnou zbraňou Ruska.

Našu – povedal by som Malackú hymnu - však vo svojom repertoári majú aj iní umelci a radi ju prezentujú na rôznych podujatiach. Sú medzi nimi napr. Hana Hegerová, či Karel Gott. Naspieval ju aj Senzus, Morhotronic, či naša Malacká skupina AC+, a mnohí iní. Mňa osobne však pobavila verzia Chipmánkovská J . Macek je naspievaný v štýle ľudoviek, cimbáloviek, rokovom štýle či techno štýle. Hráva sa na recepciách, spoločenských udalostiach, ako aj športových akciách a jej slová eeeejjjjjjjj Macejko Macejko rozospieva a roztancuje veľké skupiny ľudí z rôznych kútov Slovenska či zahraničia. Jedna verzia, ktorá je prezentovaná hrou na gitare „Išeu Macek do Mauacek – a Slovak traditional song“ http://www.youtube.com/watch?v=MdKFRFsGfMA mala veľmi pekné reakcie písané v nemčine či angličtine.

Kto bol však ten Macek?  A kde býval, prečo išeu do Mauacek šošovičku muácit? To sa určite hodnoverne nedozvieme. Ale to, že pri prvých tónoch skladby každého táto pieseň chytí za srdce a ľahko sa ju naučí, je jasná skutočnosť. Aj preto je potrebné skladateľovi prejaviť veľkú vďaku za prezentáciu Malaciek a jeho obyvateľov.

V dnešnej dobe nie je problém si na internete nájsť rôzne verzie tejto našej malackej pesničky, ktoré uvádzam ja v tomto článku, ale určite i mnoho iných veselých verzii. Určite Vám vyčarí úsmev na tvári J

 

Váš Robo hrdý Malačan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?