Má vyše sto rokov a stále je krásna

Autor: Róbert Peťko | 16.1.2014 o 16:14 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  639x

Už  vyše storočie prechádzajú generácie Malačanov  okolo stavby postavenej v maurskom štýle. Táto budova s bohatou históriou,  postavená podľa projektu viedenského architekta a  bratislavského rodáka Wilhelma Stiassnyho, skrášľuje centrum mesta Malacky.   Moje úvodné vety pre „nemalačanov“ a neznalých centra mesta Malacky nepovedia nič. Ale mnohí, ktorí okolo tejto historickej stavby chodia už určite vedia, že tento blog bude venovaný malackej synagóge -  architektonickému  skvostu, ktorý je  zapísaný  i na Slovenskej ceste židovského kultúrneho dedičstva.

Synagóga v Malackách bola postavená v rokoch 1886-1887. Od začiatku to však nemala ľahké, pretože pri požiari v roku 1899 vyhorela do základov. Následne však bola na tom istom mieste postavená o rok neskôr. Židovskej rodine Spitzerovcov môžu generácie Malačanov ďakovať  nielen za postavenie,  ale i za správny výber architekta Wilhelma Stiassny (1842 – 1910). Tento vyhľadávaný architekt svoje diela tvoril najmä vo Viedni. Projektoval aj  štyri významné synagógy v Čechách  a množstvo ďalších architektonicky zaujímavých  stavieb. Našu Malackú  synagógu  poňal ako vzor pre ostatné synagógy, ktoré navrhol v tomto štýle. Niet sa čo diviť, pretože sa zo stavbou vyhral. Stavba v maurskom slohu, s vežami, s podkrovnými oblúkmi , dreveným kazetovým stropom a mnohými ďalšími prvkami robia stavbu neprehliadnuteľnou.

Budova sa do dnešných dôb veľmi nezmenila.  Od 50-tych rokov 20. storočia sa budova stala majetkom mesta a od 80-tych rokov je využívaná na kultúrno – spoločenské účely a sídli v nej základná umelecká škola. Synagóga si síce nezachovala svoj pôvodný účel, na ktorý bola postavená, ale určite jej využitie  na vzdelávanie mládeže v umeleckých smeroch neodoberá nič z jej výnimočnosti.

Dúfam, že tento v Malackách postavený skvost bude zachovaný i pre nasledujúce generácie Malačanov,  ako aj pre ostatných histórii fandiacim nadšencom a nestratí svoju výnimočnosť . Skôr by som bol rád, ak by si ju prišli pozrieť,  či už v rámci cesty židovského kultúrneho dedičstva  alebo  „malackej kultúrnej cesty“ J.

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?