Má vyše sto rokov a stále je krásna

Autor: Róbert Peťko | 16.1.2014 o 16:14 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  649x

Už  vyše storočie prechádzajú generácie Malačanov  okolo stavby postavenej v maurskom štýle. Táto budova s bohatou históriou,  postavená podľa projektu viedenského architekta a  bratislavského rodáka Wilhelma Stiassnyho, skrášľuje centrum mesta Malacky.   Moje úvodné vety pre „nemalačanov“ a neznalých centra mesta Malacky nepovedia nič. Ale mnohí, ktorí okolo tejto historickej stavby chodia už určite vedia, že tento blog bude venovaný malackej synagóge -  architektonickému  skvostu, ktorý je  zapísaný  i na Slovenskej ceste židovského kultúrneho dedičstva.

Synagóga v Malackách bola postavená v rokoch 1886-1887. Od začiatku to však nemala ľahké, pretože pri požiari v roku 1899 vyhorela do základov. Následne však bola na tom istom mieste postavená o rok neskôr. Židovskej rodine Spitzerovcov môžu generácie Malačanov ďakovať  nielen za postavenie,  ale i za správny výber architekta Wilhelma Stiassny (1842 – 1910). Tento vyhľadávaný architekt svoje diela tvoril najmä vo Viedni. Projektoval aj  štyri významné synagógy v Čechách  a množstvo ďalších architektonicky zaujímavých  stavieb. Našu Malackú  synagógu  poňal ako vzor pre ostatné synagógy, ktoré navrhol v tomto štýle. Niet sa čo diviť, pretože sa zo stavbou vyhral. Stavba v maurskom slohu, s vežami, s podkrovnými oblúkmi , dreveným kazetovým stropom a mnohými ďalšími prvkami robia stavbu neprehliadnuteľnou.

Budova sa do dnešných dôb veľmi nezmenila.  Od 50-tych rokov 20. storočia sa budova stala majetkom mesta a od 80-tych rokov je využívaná na kultúrno – spoločenské účely a sídli v nej základná umelecká škola. Synagóga si síce nezachovala svoj pôvodný účel, na ktorý bola postavená, ale určite jej využitie  na vzdelávanie mládeže v umeleckých smeroch neodoberá nič z jej výnimočnosti.

Dúfam, že tento v Malackách postavený skvost bude zachovaný i pre nasledujúce generácie Malačanov,  ako aj pre ostatných histórii fandiacim nadšencom a nestratí svoju výnimočnosť . Skôr by som bol rád, ak by si ju prišli pozrieť,  či už v rámci cesty židovského kultúrneho dedičstva  alebo  „malackej kultúrnej cesty“ J.

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?