Čo má spoločné Rakúska cisárska rodina a Jaromír Nohavica

Autor: Róbert Peťko | 4.2.2014 o 17:07 | (upravené 4.2.2014 o 20:30) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  749x

Je priam zázrakom, ako jedno malé vidiecke mesto môže mať tak uznávaných umelcov. Síce svoje diela tvorili v iných storočiach a jeden z nich bude, dúfam, svoje diela tvoriť ešte veľmi veľmi  dlho, majú predsa  jedno spoločné: sú to rodení malačania a hlavne, známi fotografi. Zatiaľ čo bratia Angererovci boli  dvornými fotografmi Rakúskej cisárskej rodiny za čias Franza Jozefa, ako aj vtedajších rakúskych i zahraničných prominentov, tak Vladimir Yurkovic bol osobným fotografom pesničkára Jaromíra Nohavicu a mnohých ďalších umelcov z Čiech i Slovenska.

Dizajnér, grafik, ale hlavne fotograf Vladimir Yurkovic je držiteľom mnohých ocenení za svoju dizajnérsku i grafickú tvorbu, avšak ako fotograf je jedinečným. Okrem toho, že bol osobným fotografom pesničkára Jaromíra Nohavicu, tak na svojich fotografiách zvečnil i osobnosti umeleckého života ako Petra Lipu, Pavla Hammela, Sisu Sklovskú, Mariána Vargu, či Sabinu Laurinovú, Kulyho a mnohých ďalších umelcov našej doby. Zo zahraničných umelcov spomeňme také mená ako Bobby McFerrin, Paco de Lucia, Mike Stern, Chick Correa, Andreas Vollendender, Matt Bianco, Living Colors atď. Jeho zaujímavým projektom bolo vytvorenie celistvej kolekcie hrajúcich hercov pre Alexeja Pyška v období  2006 – 2009 v Divadle Palace (http://yurkovic.sk/divadlopalace/).

No jeho tvorba nie je zameraná iba na umelcov, ale na jeho fotografiách zachytáva aj ľudí z bežného života - zvárača, kňaza, pôrodníka .... Fotografie umelcov, ako aj bežných ľudí, zachytil vo svojej kolekcii čierno–bielych fotografií „Men after Work“. Cieľom bolo zachytiť autentické pocity ľudí po práci prejavené len gestom a výrazom tváre, odrážajúcej eufóriu, spokojnosť či naopak.

Bol nazvaný ako „Osamelý Bežec“, ale tento bežec svojou tvorbou strháva na svoju cestu krásnej fotografie umenia chtivých ľudí. Svoju tvorbu si nenecháva iba pre seba vo vlastných zbierkach, ale jeho výstavy si bolo možné pozrieť i vo všetkých väčších mestách Slovenska. Jeho fotografie boli prezentované aj vo svetových mestách, ako Praha, Moskva, Rostov na Done ...

Medzi malackými rodákmi Yurkovicom a bratmi Angererovcami je možné vidieť  v ich tvorbe  určité spoločné rysy. Ludwig Angerer (1827, Malacky – 1879, Viedeň) okrem toho, že sa v roku 1860 stal c.k. dvorným fotografom a preslávil sa netradičnými fotografiami cisárskej rodiny, jeho fotografia Franza Jozefa sa stala podkladom pre monarchov jazdecký portrét. V jeho tvorbe sa nájde aj séria 24 obrazov zo života valašských roľníkov predavačov zeleniny, cigánov, ako aj iných skupín vtedajšieho obyvateľstva, kde zachytával pokojnú tvár krajiny. Mladší brat Viktor Angerer (1839, Malacky – 1894, Viedeň) bol tiež preslávený portrétny fotograf rakúskej cisárskej rodiny. Tento fotograf, obchodník a vydavateľ ako prvý založil v roku 1880 litografickú dielňu a fotografické vydavateľstvo.

Za všetko, čo títo naši malackí rodáci v oblasti fotografia urobili, im patrí veľká vďaka. A samozrejme, od bratov Angererovcov sa už nová tvorba neočakáva, ale Vladimir Yurkovic určite nepovedal posledné slovo a jeho dobré meno, ako aj dobré meno mesta Malacky bude šíriť naďalej.

 

Váš Robo, hrdý malačan

 

 

http://www.yurkovic.eu/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?