Koho panstvo – toho náboženstvo

Autor: Róbert Peťko | 25.2.2014 o 16:18 | (upravené 25.2.2014 o 16:26) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1056x

Môžeme byť radi, že táto doba už pominula a iba história poukazuje na to, že vôľa pána a jeho  náboženské presvedčenie prikazovalo jeho poddaným prispôsobiť sa jeho náboženskému presvedčeniu a slobodné rozhodnutie bolo tabu.

To je i začiatok príbehu jednej z najstarších malackých stavieb - Kostola najsvätejšej Trojice (biely kostol), postaveného v roku 1604. To je minimálne o polstoročie skôr, ako bol postavený jeho mladší brat - Františkánsky kláštor (čierny kláštor), ktorý je známy najmä kópiou svätých schodov.

Tento pôvodne protestantský kostol bol v roku 1672 po prevzatí katolíkmi prestavaný a bola dokončená i jeho veža. Tu pramení i názov blogu: Koho panstvo – toho náboženstvo. Zmenou náboženstva pána územia  prišlo i k zmene náboženstva ľudí žijúcich v jeho panstve a Malacky určite neboli v tej dobe výnimkou. Ktovie, ako by Malacky dopadli, keby územie pripadlo moslimom, budhistom .... :-)

Kostol prešiel rozličnými štýlmi súvisiacimi s dobou od neskorého gotického cez renesančný, až po barokový. Veža  kostola slúžila ako pozorovacie miesto pre vznik požiaru (čo však nezabránilo tomu, že samotný kostol v roku 1808 vyhorel), ale aj ako pozorovacie miesto v prípade vojny.

Poloha kostola na križovatke ciest v minulosti - cesta z Moravy do Bratislavy alebo Viedne - dávala kostolu dôležitosť a vznik prvého námestia. Bolo to miesto stretávania sa malačanov, ako i obchodníkov či ľudí zo širokého okolia. O jeho jedinečnosti svedčí i to, že ho svojimi maľbami vyzdobil i slávny malacký maliar Anton Veselý, syn známejšieho rodáka Alojza Veselého a jeho obraz Najsvätejšej trojice dodnes skrášľuje interiér kostola. Svoju výnimočnosť kostol nestratil ani príchodom Františkánov do Malaciek, stále bol v správe farárov.  Až rokom 1925 smrťou malackého farára Dr. Kováča začal strácať na význame, nakoľko prešiel pod správu františkánov.

Kostol bol naposledy renovovaný v rokoch 2011-2012 a je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

Tento náš Farský kostol, nazývaný tiež Biely, Dolný, resp. Kostol najsvätejšej Trojice tvorí spoločne s Františkánskym kláštorom ako i Synagógou trojicu stavieb, ktoré skrášľujú a vyzdvihujú malackú históriu, ktorou sa nemôže pochváliť žiadne iné mesto.

 

Váš Robo

Hrdý malačan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?