Koho panstvo – toho náboženstvo

Autor: Róbert Peťko | 25.2.2014 o 16:18 | (upravené 25.2.2014 o 16:26) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1036x

Môžeme byť radi, že táto doba už pominula a iba história poukazuje na to, že vôľa pána a jeho  náboženské presvedčenie prikazovalo jeho poddaným prispôsobiť sa jeho náboženskému presvedčeniu a slobodné rozhodnutie bolo tabu.

To je i začiatok príbehu jednej z najstarších malackých stavieb - Kostola najsvätejšej Trojice (biely kostol), postaveného v roku 1604. To je minimálne o polstoročie skôr, ako bol postavený jeho mladší brat - Františkánsky kláštor (čierny kláštor), ktorý je známy najmä kópiou svätých schodov.

Tento pôvodne protestantský kostol bol v roku 1672 po prevzatí katolíkmi prestavaný a bola dokončená i jeho veža. Tu pramení i názov blogu: Koho panstvo – toho náboženstvo. Zmenou náboženstva pána územia  prišlo i k zmene náboženstva ľudí žijúcich v jeho panstve a Malacky určite neboli v tej dobe výnimkou. Ktovie, ako by Malacky dopadli, keby územie pripadlo moslimom, budhistom .... :-)

Kostol prešiel rozličnými štýlmi súvisiacimi s dobou od neskorého gotického cez renesančný, až po barokový. Veža  kostola slúžila ako pozorovacie miesto pre vznik požiaru (čo však nezabránilo tomu, že samotný kostol v roku 1808 vyhorel), ale aj ako pozorovacie miesto v prípade vojny.

Poloha kostola na križovatke ciest v minulosti - cesta z Moravy do Bratislavy alebo Viedne - dávala kostolu dôležitosť a vznik prvého námestia. Bolo to miesto stretávania sa malačanov, ako i obchodníkov či ľudí zo širokého okolia. O jeho jedinečnosti svedčí i to, že ho svojimi maľbami vyzdobil i slávny malacký maliar Anton Veselý, syn známejšieho rodáka Alojza Veselého a jeho obraz Najsvätejšej trojice dodnes skrášľuje interiér kostola. Svoju výnimočnosť kostol nestratil ani príchodom Františkánov do Malaciek, stále bol v správe farárov.  Až rokom 1925 smrťou malackého farára Dr. Kováča začal strácať na význame, nakoľko prešiel pod správu františkánov.

Kostol bol naposledy renovovaný v rokoch 2011-2012 a je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

Tento náš Farský kostol, nazývaný tiež Biely, Dolný, resp. Kostol najsvätejšej Trojice tvorí spoločne s Františkánskym kláštorom ako i Synagógou trojicu stavieb, ktoré skrášľujú a vyzdvihujú malackú históriu, ktorou sa nemôže pochváliť žiadne iné mesto.

 

Váš Robo

Hrdý malačan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?