Dérerka .... prešli ňou generácie malačanov

Autor: Róbert Peťko | 19.3.2014 o 17:20 | (upravené 19.3.2014 o 17:29) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  717x

Svoje brány otvorila v roku 1932 s názvom „Štátna meštianska a ľudová škola Dr. Jozefa Dérera„. Pomenovaná bola po vlastencovi, zástancovi práv malačanov, ako i všetkých záhorákov, Dr. Jozefovi Dérerovi.

Veľkú rolu v pomenovaní a určite i v samotnom zriadení školy mal jeho syn, malacký rodák a v 30-tych rokoch minulého storočia minister školstva a osvety, Dr. Ivan Dérer.

Musím vyzdvihnúť vtedajší prístup kompetentných, keď stavbu Dérerky vyhral staviteľ a architekt Ing. Juraj Charváth z Bratislavy, ale samotnú stavbu realizovala malacká firma Štern a Blažko s podmienkou, že na stavbu zamestnajú najmä robotníkov z Malaciek. Dobrý príklad rozvoja mesta, veď stavitelia i robotníci si museli dať záležať na kvalite stavby, stavali doma , čo by na to povedali susedia, keby školu zle postavili J .

Základnou školou Dr. J. Dérera prešli už generácie malačanov i žiačikov z okolitých dedín. Medzi prvými žiakmi, ktorí v roku 1932 prekročili brány školy, bola i Alžbetka Juricová. Generácie malačanov ju však poznajú ako pani učiteľku Huňadyovú, ktorá sa do školy vrátila v roku 1953 už ako učiteľka I. stupňa a učila malých školáčikov až do 80-tych rokov minulého storočia.

Určite si na ňu mnohý malačania s úsmevom spomenú. Na svojich prechádzkach po meste sa stretáva so svojimi bývalými žiakmi, ktorí sú často už v seniorskom veku na dôchodku a spomínajú na roky strávené v školských laviciach. Naposledy svoje spomienky na vznik školy, ako i pôsobenie v nej, zaspomínala pri príležitosti 80-teho výročia založenia školy v roku 2012. Naďalej sa teší dobrému zdraviu a určite sa teší na sté výročie, kedy si bude môcť opäť s kolegyňami zaspomínať na časy minulé.

Škola prešla za roky svojej existencie mnohými pochopiteľnými zmenami, modernizáciou, prestavbou, ale i dostavbou nových častí. Jej cieľ však zostal nezmenený, a to vychovávať a vzdelávať nové a nové generácie malačanov, absolventov tejto školy, ktorí si môžu tak ako ja a množstvo mojich priateľov a známych zaspomínať na roky strávené v školských laviciach. Prajem „Dérerke“ a jej učiteľom veľa úspechov do ich ďalšej práce.

 

Váš Robo

hrdý Malačan

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?