Dérerka .... prešli ňou generácie malačanov

Autor: Róbert Peťko | 19.3.2014 o 17:20 | (upravené 19.3.2014 o 17:29) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  732x

Svoje brány otvorila v roku 1932 s názvom „Štátna meštianska a ľudová škola Dr. Jozefa Dérera„. Pomenovaná bola po vlastencovi, zástancovi práv malačanov, ako i všetkých záhorákov, Dr. Jozefovi Dérerovi.

Veľkú rolu v pomenovaní a určite i v samotnom zriadení školy mal jeho syn, malacký rodák a v 30-tych rokoch minulého storočia minister školstva a osvety, Dr. Ivan Dérer.

Musím vyzdvihnúť vtedajší prístup kompetentných, keď stavbu Dérerky vyhral staviteľ a architekt Ing. Juraj Charváth z Bratislavy, ale samotnú stavbu realizovala malacká firma Štern a Blažko s podmienkou, že na stavbu zamestnajú najmä robotníkov z Malaciek. Dobrý príklad rozvoja mesta, veď stavitelia i robotníci si museli dať záležať na kvalite stavby, stavali doma , čo by na to povedali susedia, keby školu zle postavili J .

Základnou školou Dr. J. Dérera prešli už generácie malačanov i žiačikov z okolitých dedín. Medzi prvými žiakmi, ktorí v roku 1932 prekročili brány školy, bola i Alžbetka Juricová. Generácie malačanov ju však poznajú ako pani učiteľku Huňadyovú, ktorá sa do školy vrátila v roku 1953 už ako učiteľka I. stupňa a učila malých školáčikov až do 80-tych rokov minulého storočia.

Určite si na ňu mnohý malačania s úsmevom spomenú. Na svojich prechádzkach po meste sa stretáva so svojimi bývalými žiakmi, ktorí sú často už v seniorskom veku na dôchodku a spomínajú na roky strávené v školských laviciach. Naposledy svoje spomienky na vznik školy, ako i pôsobenie v nej, zaspomínala pri príležitosti 80-teho výročia založenia školy v roku 2012. Naďalej sa teší dobrému zdraviu a určite sa teší na sté výročie, kedy si bude môcť opäť s kolegyňami zaspomínať na časy minulé.

Škola prešla za roky svojej existencie mnohými pochopiteľnými zmenami, modernizáciou, prestavbou, ale i dostavbou nových častí. Jej cieľ však zostal nezmenený, a to vychovávať a vzdelávať nové a nové generácie malačanov, absolventov tejto školy, ktorí si môžu tak ako ja a množstvo mojich priateľov a známych zaspomínať na roky strávené v školských laviciach. Prajem „Dérerke“ a jej učiteľom veľa úspechov do ich ďalšej práce.

 

Váš Robo

hrdý Malačan

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?