Americké letectvo bombardovalo letisko pri Malackách

Autor: Róbert Peťko | 9.4.2014 o 15:38 | (upravené 9.4.2014 o 18:53) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  663x

Ako každý rok sme 5. apríla oslávili oslobodenie mesta Malacky vojskami Červenej armády spod fašistickej okupácie. Ktovie však, kedy by sme oslavovali deň oslobodenia nášho mesta, keby 15. letecká armáda USA nevykonala letecký útok na letisko Nový Dvor pri Malackách. V dobe druhej svetovej vojny sa uvádzalo letisko Malacky pravdepodobne z dôvodu, že v Malackách sídlilo veliteľstvo letectva. Toto letisko je stále v prevádzke pod názvom letisko Kuchyňa.

Už vtedy si fašistické vojská uvedomovali strategické miesto mesta Malacky a jeho blízkeho okolia. Z letiska Nový Dvor štartovali lietadlá na povstalecké územie a bombardovali letisko Tri Duby v srdci SNP. Útoky neboli dosť presné pre neskúsenosť vtedajších fašistických pilotov. Ale na malackom letisku sa nachádzalo dosť bojových lietadiel, aby sa vtedajšie protifašistické velenie rozhodlo toto letisko Nový Dvor zničiť.

Dňa 20.9.1944 od 12 hod. uskutočnila 15. letecká armáda USA kobercový nálet asi 236 lietadiel B 24- Liberator, ktoré v štyroch vlnách zhodilo asi 24.886 bômb na letisko. Hluk z týchto náletov a výbuchy boli počuť na mnoho kilometrov od miesta útoku. Niet divu, že sa stále nachádza munícia z druhej svetovej vojny na rôznych miestach.

Zo spomienok vtedajších účastníkov náletu sa môžeme dozvedieť, že bomby nerobili veľké krátery, ale črepinami trhali nemecké lietadlá. Benzín z lietadiel, ktorý vytekal, potom znásoboval škody na nemeckých lietadlách. Nálet zničil takmer všetky lietadlá, vybavenie i pristávaciu dráhu. Bohužiaľ došlo i k úmrtiu civilistov z neďalekej obce Kuchyňa, pretože ľudia zbierali úrodu z polí a nestihli sa schovať pred náletmi do bezpečia.

Letisko sa z náletu spamätalo, ale fungovalo viac menej iba pre zásobovanie zostatku fašistického vojska v Pešti, ktoré bolo v obkľúčení vojsk Červenej armády.

Obdobu týchto leteckých útokov, ako i letecké súboje je možné vidieť každoročne na letisku Kuchyňa, ale už len v podobe leteckých modelov našich modelárov z Malaciek, ktorým budem venovať samostatný blog.

Záverom buďme radi, že nezažívame na vlastnej koži toto i pre Malacky neštastné obdobie počas druhej svetovej vojny a na sledovanie nám zostali našťastie len súboje leteckých modelárov.

 

Váš Robo

 

hrdý Malačan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?