Sus scrofa – nielen v Malackom erbe.

Autor: Róbert Peťko | 22.4.2014 o 15:32 | (upravené 22.4.2014 o 16:32) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  473x

Sus scrofa – diviak lesný, jedno z najpočetnejších zvierat žijúcich v našich lesoch. Málokto sa s ním nestretol alebo nevie, ako vyzerá. Čo však viedlo k tomu, aby sa toto zviera stalo súčasťou erbu obce? Z množstva 2930 erbov obcí Slovenska má 9 obcí v znaku diviaka. Obce Baška, Bunetice, Kalša, Lietavská Svinná – Babkov, Sirník, Tušická Nová Ves, Vechec, Zboj a samozrejme mesto Malacky.

O tom, ako sa diviak lesný dostal do erbu mesta Malacky, a či má súvis s názvom mesta, sú viaceré teórie. Jednou z nich je, že mesto dostalo názov podľa diviakov (po maďarsky „Malac“ - prasiatko), ktorých sa vzhľadom k ideálnym podmienkam, ktoré v okolí Malaciek sú, vyskytovalo v minulosti mnoho. Ďalšou z teórií o názve mesta je pomenovanie „mláky“ a to kvôli rozsiahlym močariskám a časom sa mal udomácniť názov Malacky. Spolok záhoráckych akademikov prišiel s teóriou, ktorá by sa páčila mnohým, ktorý poznajú pesničku Išeu Macek do Malacek šošovičku mlácit, nakoľko uviedli spojitosť zo slovom „ Mlaky“ ako miesto, kde sa mlátilo.

Napriek rôznym teóriám je faktom, že v malackých lesoch si spokojne nažíva a krochká veľa diviakov. A to i vďaka malackým poľovníkom, ktorí svojou starostlivosťou o zver v poľovných revíroch dosahujú veľké trofejné úspechy.

Samozrejme, nie každý je rád, že sa v našich lesoch nachádzajú diviaky a iná zver. A to z dôvodu nepredvídaných stretnutí najmä s autami, kedy dochádza k usmrteniu zvierat ako i poškodeniu vozidiel, z čoho nemajú radosť ako vodiči, tak i poľovníci.

Ako sa však spieva v jednej pesničke skupiny Vidiek „vidieť vyletieť bažanta, mi moje srdce opantá“, je treba myslieť na to že z lesa môže vybehnúť i 120 kg diviačik, čo už srdce zabolí.

A čo na záver? Iba popriať, aby sa nielen diviakom, ale i ostatnej zveri v našil lesoch darilo. A pri prípadných stretnutiach na prechádzkach, aby sme v bezpečnej vzdialenosti mohli sledovať krásu našej prírody.

Takže pozorovaniu a Lovu zdar.

 

Váš Robo

hrdý Malačan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?