Sus scrofa – nielen v Malackom erbe.

Autor: Róbert Peťko | 22.4.2014 o 15:32 | (upravené 22.4.2014 o 16:32) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  519x

Sus scrofa – diviak lesný, jedno z najpočetnejších zvierat žijúcich v našich lesoch. Málokto sa s ním nestretol alebo nevie, ako vyzerá. Čo však viedlo k tomu, aby sa toto zviera stalo súčasťou erbu obce? Z množstva 2930 erbov obcí Slovenska má 9 obcí v znaku diviaka. Obce Baška, Bunetice, Kalša, Lietavská Svinná – Babkov, Sirník, Tušická Nová Ves, Vechec, Zboj a samozrejme mesto Malacky.

O tom, ako sa diviak lesný dostal do erbu mesta Malacky, a či má súvis s názvom mesta, sú viaceré teórie. Jednou z nich je, že mesto dostalo názov podľa diviakov (po maďarsky „Malac“ - prasiatko), ktorých sa vzhľadom k ideálnym podmienkam, ktoré v okolí Malaciek sú, vyskytovalo v minulosti mnoho. Ďalšou z teórií o názve mesta je pomenovanie „mláky“ a to kvôli rozsiahlym močariskám a časom sa mal udomácniť názov Malacky. Spolok záhoráckych akademikov prišiel s teóriou, ktorá by sa páčila mnohým, ktorý poznajú pesničku Išeu Macek do Malacek šošovičku mlácit, nakoľko uviedli spojitosť zo slovom „ Mlaky“ ako miesto, kde sa mlátilo.

Napriek rôznym teóriám je faktom, že v malackých lesoch si spokojne nažíva a krochká veľa diviakov. A to i vďaka malackým poľovníkom, ktorí svojou starostlivosťou o zver v poľovných revíroch dosahujú veľké trofejné úspechy.

Samozrejme, nie každý je rád, že sa v našich lesoch nachádzajú diviaky a iná zver. A to z dôvodu nepredvídaných stretnutí najmä s autami, kedy dochádza k usmrteniu zvierat ako i poškodeniu vozidiel, z čoho nemajú radosť ako vodiči, tak i poľovníci.

Ako sa však spieva v jednej pesničke skupiny Vidiek „vidieť vyletieť bažanta, mi moje srdce opantá“, je treba myslieť na to že z lesa môže vybehnúť i 120 kg diviačik, čo už srdce zabolí.

A čo na záver? Iba popriať, aby sa nielen diviakom, ale i ostatnej zveri v našil lesoch darilo. A pri prípadných stretnutiach na prechádzkach, aby sme v bezpečnej vzdialenosti mohli sledovať krásu našej prírody.

Takže pozorovaniu a Lovu zdar.

 

Váš Robo

hrdý Malačan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?