Umelecké kováčstvo v Malackách.

Autor: Róbert Peťko | 18.6.2014 o 18:27 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  522x

Do umenia tvarovania železa ho zasvätil jeho otec Alexander a svoje umenie práce so železom odovzdáva svojmu synovi Jánovi. Takto bola založená kováčska tradícia rodiny Drinkovcov v Malackách. K záľube tvarovať a spájať železo do rôznych tvarov sa zaučil p. Ľuboš Drinka už ako 8 –ročný. Táto jeho záľuba sa preniesla z detských čias i do pracovného života a svoju zručnosť zdokonaľoval ako zvárač vo firme Potrubí Praha.Do umenia tvarovania železa ho zasvätil jeho otec Alexander a svoje umenie práce so železom odovzdáva svojmu synovi Jánovi. Takto bola založená kováčska tradícia rodiny Drinkovcov v Malackách. K záľube tvarovať a spájať železo do rôznych tvarov sa zaučil p. Ľuboš Drinka už ako 8 –ročný. Táto jeho záľuba sa preniesla z detských čias i do pracovného života a svoju zručnosť zdokonaľoval ako zvárač vo firme Potrubí Praha.

Pri svojej 25 ročnej práci pri pretváraní železa a železných trubiek na umelecké diela vytvoril množstvo unikátnych diel. Jeho tvorbu je možné vidieť nielen na Lesnej ulici v Malackách, ale aj v krajinách ako Anglicko, Francúzsko, Holandsko, či Belgicko, kde zdobia priestory vinárskych firiem ako i iných priestorov, kde dopĺňajú interiéry i exteriéry rôznych budov. Taktiež jeho tvorbu bolo možno vidieť na viacerých výstavách na Slovensku.

Malačania však majú možnosť z ulice sledovať, ako na dvore 10 x 10 metrov sú vedľa seba zo železa stvárnené pávy, ako otec sleduje svoje pávie potomstvo, jastraba, ktorý nalieta na kohúta, bažanta kráľovského, prepelice, hrdličky, rodinku bocianov, ale aj orlov kráľovských. Taktiež pohľad zaujme i viac ako 3,5 m vysoká slnečnica, čínska ruža, ale i hrozno (toto hrozno je určite najväčšie a najťažšie na Záhorí, pretože tento reálne vyzerajúci strapec váži viac ako 10 kg  )

Nad všetkou tou faunou a flórou zo železa drží ochranný štít dvojica rakiet, ktoré - ako sám autor s úsmevom tvrdí - tam umiestnil pre prípad zlyhania rakiet na letisku Kuchyňa.

Čo však nie je možné vidieť sú umelecké diela, ktoré má p. Drinka v priestoroch svojho domu. Na stenách má vystavené na nerozoznanie od živých stromčeky sliviek, orechov, jabĺk. Na čo je však umelec najviac hrdý je stromček s 365 lístkami – ako sám hovorí - na každý jeden deň v roku jeden lístok. Avšak pozor, táto na oko krehká krása pri dotyku vie ublížiť.

Záverom by som chcel poďakovať p. Drinkovi, že mi umožnil opísať v krátkosti jeho umeleckú prácu so železom a popriať veľa tvorivej energie. A dúfam, že k rodinnej tradícii, ku ktorej sa pridal aj syn Ján, sa pridá i veľa nasledovníkov.

Váš Robo

hrdý Malačan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?