Jedna z najstarších s hrdým názvom Malacky

Autor: Róbert Peťko | 1.7.2014 o 16:18 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  437x

Píše sa rok 1929 a vtedy mladý veterinár, narodený vo Vacenoviciach 12.1.1889, zakladá jednu z najstarších chovateľských staníc v prvej Československej republike. Chovateľská stanica dostala pekný názov „Malacky“. Od tejto doby už žiadny chovateľ psov nemohol tento chránený názov chovateľskej stanice použiť.

Nemali však ani šancu, nakoľko MVDr. Ján Profota sa chovaniu najmä poľovne upotrebiteľným plemenám venoval až do konca svojho života. Od založenia svojej chovateľskej stanice to bolo plných 49 rokov.

Pán MVDr. Profota viedol život, ktorý sa po celý čas  točil okolo zvierat, kynológie a poľovníctva. Bol rozhodcom na medzinárodných, ako aj na národných výstavách psov, prednášal začínajúcim poľovníkom a bol aj hlavným poradcom chovu v našej republike. Po celý svoj život bol tiež členom poľovníckeho zväzu.

Čo mi však nedá nespomenúť je, že chovateľská stanica  Malacky mala svoje sídlo na Čulenovej ul.  č. 5 v Malackách. Táto ulica musí mať dobrý vplyv na kynológiu, nakoľko na tej istej ulici - Čulenovej 18 o zopár desiatok rokov neskôr začala mať sídlo i jedna v súčasnosti najznámejších chovateľských staníc novofundlandských psov na svete King of Helluland ( tejto chovateľskej stanici som venoval samostatný blog ). Je to ozaj pekná náhoda, nakoľko aj p. MVDr. Profota, ktorý sa venoval chovu nielen krátkosrstých jazvečíkov, ale aj chovu nemeckých krátkosrstých stavačov, mal so svojím chovom veľké výstavné i chovateľské úspechy. Šteniatka z chovateľskej stanice Malacky sa predávali do celej Európy a to v dobách minulých nebolo také jednoduché.

Budova, kde chovateľská stanica odchovávala svoje šteniatka už síce už nestojí,  ale spomienky na ňu stále žijú a to vo vnukovi Petrovi a pravnučke Martine, ktorá sa pradedovmu povolaniu – veterine -  priblížila najviac.

A na záver by som už napísal len toľko: som zvedavý, či nás Čulenova ulica v Malackách prekvapí aj do tretice úspešnou chovateľskou stanicou J

 

Váš Robo

hrdý Malačan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?