Richtárske žezlo - symbol moci

Autor: Róbert Peťko | 4.9.2014 o 15:34 | (upravené 4.9.2014 o 16:12) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  390x

Tak ako kráľ má svoje žezlo, tak aj mesto Malacky a jeho richtár (primátor) má to svoje. Tak ako kráľ má svoj hrad, tak aj malacký richtár má svoje sídlo. 

Richtárske žezlo - tento prejav moci – darovala richtárovi  v roku 1813 Katarína Pállfyová . Na žezle je vyrytý nápis „Obecs Malacka – Anton Bolák – Richter 1803“. Pravdepodobne majster, ktorý žezlo tvoril, mal do neho vyryť meno Anton Polák, ktorý bol v tej dobe richtárom, a nie Bolák. Ale dôvod, prečo to tak je, sa už nedozvieme .

Richtárske žezlo malo však do roku 1848 symbolizovať nielen prejav moci a zastávajúcu funkciu v obci, ale malo aj úplne iný význam. Nebývalo z kovu v podobe, v akej je uložené na mestskom úrade v Malackách, ale lieskové a richtári si ho odovzdávali po skončení svojho obdobia. Žezlo – symbol moci – nosil richtár nielen keď vychádzal do ulíc, ale aj do polí a lúk, ktoré patrili k územiu obce. Ako máme zo zachovalých písomností Ľ. Holubyho „Lieskovicou vbíjaval richtár sedliakom paragrafy krajinských zákonov, poslušnosť a poriadok, nie do hlavy, ale od protivnej strany.“ (čiže zadku?)J. Doba sa odvtedy zmenila, veď ako by to vyzeralo, keby richtár (primátor) verejne namiesto pokút a upozornení rozdával rany trstenicou. Aj keď... J

Výkon svojej moci v Malackách richtár vykonával v obecnom dome – v budove pri starom cintoríne. Túto budovu obývalo viacero malackých richtárov a stretávali sa v nej nielen zamestnanci, ale aj poslanci, a sídlil v nej aj notár. Pred budovou bola klada na trestanie tých, čo porušili krajinský alebo obecný zákon.

Podľa dochovaných záznamov slúžil obecný dom od roku 1860. Táto jedna z najstarších administratívnych budov v Malackách doteraz nestratila nič zo svojej pôvodnej krásy. Bohužiaľ, ako by som povedal, je „zašitá“ za modernou budovou Okresného úradu v Malackách, preto je prehliadnuteľná a väčšina z nás malačanov ani nevie, kde sa nachádza. V súčasnosti nie je majetkom mesta, ale určite si zaslúži táto zabudnutá stavba svoju pozornosť. Táto budova zažila rozhodnutia, ktoré menili životy obyvateľov a ďalší rozvoj nielen Malaciek, ale aj blízkeho okolia, pretože rokom 1850 Malacky začali svoju dráhu okresného mesta.

Možno tým, že sa v jej okolí zrevitalizoval park, naberie na väčšom význame aj samotná budova. A možno raz pred ňou na výstrahu vyrastie kláda na trestanie zločincov ako v dobách dávno minulých. Potom by sa do módy mohlo znovu zaviesť richtárske žezlo z liesky, čo však beriem veľmi s nadsádzkou.  

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?