Richtárske žezlo - symbol moci

Autor: Róbert Peťko | 4.9.2014 o 15:34 | (upravené 4.9.2014 o 16:12) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  411x

Tak ako kráľ má svoje žezlo, tak aj mesto Malacky a jeho richtár (primátor) má to svoje. Tak ako kráľ má svoj hrad, tak aj malacký richtár má svoje sídlo. 

Richtárske žezlo - tento prejav moci – darovala richtárovi  v roku 1813 Katarína Pállfyová . Na žezle je vyrytý nápis „Obecs Malacka – Anton Bolák – Richter 1803“. Pravdepodobne majster, ktorý žezlo tvoril, mal do neho vyryť meno Anton Polák, ktorý bol v tej dobe richtárom, a nie Bolák. Ale dôvod, prečo to tak je, sa už nedozvieme .

Richtárske žezlo malo však do roku 1848 symbolizovať nielen prejav moci a zastávajúcu funkciu v obci, ale malo aj úplne iný význam. Nebývalo z kovu v podobe, v akej je uložené na mestskom úrade v Malackách, ale lieskové a richtári si ho odovzdávali po skončení svojho obdobia. Žezlo – symbol moci – nosil richtár nielen keď vychádzal do ulíc, ale aj do polí a lúk, ktoré patrili k územiu obce. Ako máme zo zachovalých písomností Ľ. Holubyho „Lieskovicou vbíjaval richtár sedliakom paragrafy krajinských zákonov, poslušnosť a poriadok, nie do hlavy, ale od protivnej strany.“ (čiže zadku?)J. Doba sa odvtedy zmenila, veď ako by to vyzeralo, keby richtár (primátor) verejne namiesto pokút a upozornení rozdával rany trstenicou. Aj keď... J

Výkon svojej moci v Malackách richtár vykonával v obecnom dome – v budove pri starom cintoríne. Túto budovu obývalo viacero malackých richtárov a stretávali sa v nej nielen zamestnanci, ale aj poslanci, a sídlil v nej aj notár. Pred budovou bola klada na trestanie tých, čo porušili krajinský alebo obecný zákon.

Podľa dochovaných záznamov slúžil obecný dom od roku 1860. Táto jedna z najstarších administratívnych budov v Malackách doteraz nestratila nič zo svojej pôvodnej krásy. Bohužiaľ, ako by som povedal, je „zašitá“ za modernou budovou Okresného úradu v Malackách, preto je prehliadnuteľná a väčšina z nás malačanov ani nevie, kde sa nachádza. V súčasnosti nie je majetkom mesta, ale určite si zaslúži táto zabudnutá stavba svoju pozornosť. Táto budova zažila rozhodnutia, ktoré menili životy obyvateľov a ďalší rozvoj nielen Malaciek, ale aj blízkeho okolia, pretože rokom 1850 Malacky začali svoju dráhu okresného mesta.

Možno tým, že sa v jej okolí zrevitalizoval park, naberie na väčšom význame aj samotná budova. A možno raz pred ňou na výstrahu vyrastie kláda na trestanie zločincov ako v dobách dávno minulých. Potom by sa do módy mohlo znovu zaviesť richtárske žezlo z liesky, čo však beriem veľmi s nadsádzkou.  

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?