Biela, čierna, červená

Autor: Róbert Peťko | 6.10.2014 o 19:58 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  345x

Takto sa už po mnoho stáročí nazývajú pôvodné brány, ktorými sa dalo a dá dostať do Zámockého parku v Malackách, ktorý je bez pochyby pýchou malačanov. 

Čierna brána je najznámejšia. Prechádzame ňou z nadchodu zo slimáka. Biela brána – menej známa – sa nachádza oproti Liečivým rastlinám. A červená brána, o ktorej málokto vie, slúžila na zásobovanie je napravo od Zámockej reštaurácie. Táto posledná brána však viac-menej stratila svoj význam. Brány a murovaný plot tvorili ucelený celok, ktorý bránil vstupu cudzím osobám na výsostný majetok rodiny Pállfyovcov.

Park to nemal od začiatku ľahké, prešiel mnohými zmenami. Od pôvodne francúzskeho po anglický štýl, od krásne udržiavaného po zarastený a opätovne daný do podoby, kedy je opäť naplno využívaný. Skúsme sa preniesť do obdobia, kedy park vznikol. Založený bol spoločne s postavením malackého kaštieľa v priebehu 17-teho storočia. Jeho rozloha sa z pôvodných 39 zmenšila na 30 hektárov, ale to neubralo nič z jeho majestátnosti. Do podoby anglického parku ho vybudoval – samozrejme ako inak – anglický záhradník, ktorý vytvoril v tej dobe park osadený vzácnymi drevinami. Alej mohutných platanov a líp viedla ešte v povojnovom období od čiernej brány až po vchod do kaštieľa. V zámockom parku boli rôzne stavby – skleníky slúžiace na pestovanie zeleniny, ale aj skleník s palmami. Pred nimi ružové záhrady a na lúkach za vstupnou bránou labyrinty z rôznych kríkov.

     Odchodom rodiny Pállfyovcom a následným odovzdaním parku Rádu františkánov, ako i následným odovzdaním do rúk ľudu došlo k schátraniu tohto prekrásneho parku. Náletové rastliny, neudržiavanie a nezáujem zapríčinili rozsiahle škody na drevinách, ako aj pôvodných stavbách. Tento stav trápil nejedného malačana. K rekonštrukcii parku došlo v roku 2000 a v rôznych etapách ešte stále prebieha.

     V súčasnosti je Zámocký park udržiavaný a využívaný nielen na rekreačné, ale aj športové účely. Môžeme sa voľne poprechádzať po parku a tí z bujnou fantáziou si môžu predstaviť, ako sa za čias minulých dámy a páni v róbach prechádzali parkom, kde však každému vstup nebol umožnený. V parku je však stále čo meniť a dotvárať a kto vie, možno tu raz opäť vyrastie aj veľký skleník s palmami.

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?