Vodný svet na skok od mesta

Autor: Róbert Peťko | 13.11.2014 o 18:53 | Karma článku: 4,06 | Prečítané:  659x

Iba pár minút od Malaciek sa môžeme stretnúť s prírodou s veľkým výskytom najmä vodného  vtáctva a rastlinstva, ktoré obľubuje močaristé prostredie. Premeniť  močiare v okolí Malaciek na sústavu rybníkov – to bol jeden z dobrých nápadov, ktoré rodina Pallfyovcov zanechala Malačanom po ich stáročnom pôsobení v našom regióne. Sústava   rybníkov dostala názov Marhecké rybníky. Táto dôsledne vybudovaná a premyslená sústava dvanástich rybníkov slúžila a stále slúži hlavne na chov sladkovodných rýb a to najmä kaprov, zubáčov, lieňov, ale taktiež sa v rybníkoch darí i chránenému druhu Čík európsky.

Pri prechádzke popri rybníkoch môže tichý pozorovateľ stretnúť aj rôzne druhy vodného vtáctva ako sú volavky, bociany čierne, kačice a mnohé ďalšie vtáctvo. Taktiež flóra za ničím nezaostáva, leknám a najmä močiarnym druhom rastlín sa tu darí. Vďaka tomuto rastlinstvu a  živočíšstvu je tento kus krásnej prírody zaradený do chránenej krajinnej oblasti Záhorie.

Návštevník Marheckých rybníkov tiež môže vidieť stavby zvieracích staviteľov - bobrov, ktorí si stavajú svoje diela pri rybníkoch. To sa však moc nepáči nadšencom, ktorí sa o rybníky starajú, ale museli sa s nimi naučiť žiť. Ohľaduplný návštevník môže bobry pri práci aj vidieť, vyžaduje to však ozaj poriadnu dávku trpezlivosti i šťastia, pretože tieto plaché živočíchy neobľubujú prílišnú popularitu.

Na tento kus kľudu a pohody sa dá dostať na bicykli či pokojnou prechádzkou. Môžete tam ísť aj autom, ale vzhľadom na dôležitosť biosystému je motorovým vozidlám prístup obmedzený.

Rodinná prechádzka po brehoch rybníkov, pohľad na lekná a vyskakujúce ryby na hladinu je balzamom na nervy. Popri tom, najmä deti, môžu vidieť zvieratá, ktoré si môžu pozrieť už len v zoologických záhradách. Je však potrebné brať ohľad na životné prostredie a veci ktoré si prinesiete je treba aj odniesť.

Na záver Vám už len zaželám príjemnú prechádzku plnú pekných zážitkov.

 

Váš Robo

Hrdý Malačan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?