Sandorf – obec s vôňou piva

Autor: Róbert Peťko | 22.12.2016 o 16:59 | Karma článku: 1,94 | Prečítané:  697x

Na každej mape do roku 1946 by ste obec s názvom Prievaly hľadali márne. V rôznych historických obdobiach sa táto obec nazývala inak. 

 Santisdorf (1531), Sswytzwdorff (1545), Sancydorf (1578), Sandorf, neskôr Sandorff, maďarsky Sándorf, slovensky Šandorf. Rokom 1946 bola obec premenovaná na Prievaly.

Tak, ako má svoju históriu obec Prievaly, tak i varenie piva má svoju omnoho staršiu históriu. Pivo je staré už ako ľudská civilizácia a jeho pôvod pravdepodobne predchádza vynájdeniu chleba. Pivo je s najväčšou pravdepodobnosťou staršie ako 10 tisíc rokov, ale najstarší záznam pochádza z roku 4 tisíc rokov pred n. l. z Mezopotámie. Tento zlatavý mok sa samozrejme začal variť aj v našich krajinách okolo roku 1080. Ale variť ho nemohol hocikto, a právo ho variť bolo veľmi obmedzené. Varilo sa pre vlastnú potrebu v domácnostiach, neskôr v osobitných miestnostiach, ktoré boli predchodcami pivovarov.

To, že sa pivo varilo v minulosti i v Sandorfe (Prievaloch) je viac ako pravdepodobné.

Spojenie týchto dvoch historických faktov piva a názov obce Prievaly – Sandorf, však dostávajú v súčasnosti nový význam.

Rokom 2011 Sandorf píše novú – tentokrát pivom voniacu etapu. Pivo Sandorf získava tie najprestížnejšie ocenenia na Slovensku ako i v Česku, ktoré si na tradícii piva zakladá.

Nie je preto divu, že majitelia manželia Bílikovci, ktorí chceli variť kvalitu, siahli po najznámejšom českom sládkovi Jesefovi Krýslovi, ktorý dal ten správny základ k vareniu piva.

Po piatich rokoch existencie na trhu si však už varia pivo sami so svojimi sládkami. A očividne im to ide, pretože pivo Sandorf sa v rôznych stupňoch a druhoch predáva nielen v pivovare Sandorf, ale aj v rôznych obciach na Záhorí, ako i v špecializovaných predajniach na Slovensku.

Nie však len pivom je živý pivovar Sandorf. Pivné kúpele, ktoré sú len dvoje na Slovensku, sú vyhľadávaným artiklom. Vychutnať si kúpeľ v tomto zlatistom moku si zákazníci musia často zarezervovať kvôli obmedzenému počtu kúpajúcich sa a množstvu objednávok.

Pivné kúpele Sandorf sú pre svoje blahodárne účinky vyhľadávané zákazníkmi nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín sveta. S cudzou rečou sa môžete stretnúť práve na základe dobrých referencií spojených s kvalitnými službami, ako i ochotným personálom povovaru.

Pivovar pozitívne propaguje obec Prievaly a mnoho ľudí na základe pivovaru Sandorf vie, kde sa táto bodka na mape sveta nachádza, a radi sa sem vracajú.

A čo povedať záverom? Netreba zaspať na vavrínoch, čo určite majitelia Bílikovi nemienia.

 

Váš Robo

Hrdý Malačan 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?